Kultúra, aká sa vidí len v Bratislave

Autor: Beáta Blaženiaková | 29.7.2010 o 22:51 | Karma článku: 7,80 | Prečítané:  1907x

Vážený pán primátor, úprimne verím tomu, že okrem výplatných pások nečítate nič a už vôbec nie podnety od občanov a návštevníkov mesta, pretože inak by mnoho vecí v meste nemohlo vyzerať tak, ako vyzerá. Verím tomu, že mnoho ľudí pracujúcich na magistráte reálne ani len netuší ako majú vykonávať svoju prácu a verím tomu, že toto je Vaše posledné volebné obdobie, kde ste primátorom mesta Bratislava. Neočakávam od Vás nič pozitívne ani v Národnej rade Slovenskej republiky. Ak Vám krivdím, tak to preto, že práca magistrátu je aj Vašou vizitkou práce.

Mám rada svoje mesto Bratislava, narodila som sa tu a žijem tu celý život. Mám rada celé Slovensko, lebo je to neobrúsený diamant, hoci, nanešťastie, nechávame naše národné bohatstvo pred svetom ukryté a dokonca i pred vlastnými očami.

Myšlienka Kultúrneho leta a Hradných slávností je výborná a teším sa, že je tak bohatý a naozaj kvalitný program tento rok. Ale ak je kvalitný program, neznamená to, že aj organizácia bude kvalitná. Je to ukážka toho, ako vie pracovať a kooperovať mesto Bratislava medzi jednotlivými svojimi mestkými časťami, či nebodaj medzi kanceláriami magistrátu, ktoré sa nachádzajú v tej istej budove na tom istom poschodí.

Dnes sa konal koncert Martina Chodúra s Orchestrom Zlínskej filharmónie. Vstup bol voľný a mal sa konať na Hlavnom námestí. Počasie sa rozhodlo, že sa nad Slovenskom vybúri. Napriek tomu, že sa chodníky uschli a mraky ako-tak rozišli, sme zistili, že koncert sa presunul do Divadla P. O. Hviezdoslava. Tých pár tisíc ľudí, ktorí chceli vidieť tú veľkoleposť, sa presunulo pred divadlo. Nuž, ten minimálne päťdesiatmetorvý had ľudí mohol čakať, koľko chcel, kým mu niekto z organizátorov 50 minút po začatí koncertu prišiel arogantne oznámiť, to čo sme už dávno vedeli, ale verili sme, že budú mať toľko slušnosti, že to oznámia osobne a aspoň s náznakom ľútosti v hlase, že to organizačne nezvládli. Vonku boli chodníky suché a ľudia mali so sebou dáždniky a nie sme žiadne fajnovky, ktoré by sa po pár kvapkách dažďa mali roztopiť.

Čo dodať? Verím, že tých pár ľudí, ktorí prišli dostatočne skoro pred začatím a dostali sa po jednom dnu, si koncert užili a zvyšná tisícka ľudí môže prísť nabudúce. Či nejaké nabudúce bude? Nebude.

Aké z toho máme ponaučenie? Ťažko povedať. Pretože ak v Bratislave neexistuje miesto, kde by sa mohli konať väčšie kultúrne podujatia, amfiteáter alebo aspoň jeden štadión, ktorý ešte neoslávil polstoročie,  tak asi budeme sa musieť zmieriť s tým, že ak počasie nebude priať, tak kultúry sa v hlavnom meste nedočkáme, lebo nie je miesto. Ale tešme sa, že máme postavenú Euroveu, tam môžeme tráviť svoj voľný čas.

V dňoch 28. - 29. august sa uskutočnia v Bratislave Dni majstrov. Minulý rok som sa ich zúčastnila. Viem, že záujem ľudí je obrovský. Určite tomu nebude inak ani tohto roku, pretože naši remeselníci majú čo ponúknuť. Komfort organizátorov si vychutnajú majstri okamžite, pretože naši bratislavskí organizátori logicky predpokladajú, že ani návštevníci a už vôbec nie majstri remesla nepotrebujú počas dňa navštíviť miesto, kam aj králi chodia pešo - toalety. Ak by ste to náhodou  minimálne deväť hodín bez toalety nevydržali, tak radšej to ani príliš v bratislavských podnikoch neskúšajte, lebo pri pohľade  obsluhujúceho personálu zabudnete na všetko, čo vás alebo váš mechúr trápi.

Sú veci, ktoré obyčajní ľudia (pardon za toto spojenie, viem, že vďaka "obyčajnému" pánovi poslancovi každému toto spojenie lezie na nervy a slovo "obyčajnosť" dostáva nový význam) považujú za samozrejmosť v akomkoľvek meste. No tu sme na Slovensku. Tu nie je samozrejmé, aby sa  na vás predavač v obchode usmial. Tu nie je samozrejmé, aby sa pozornosť venovala v prvom rade kvalite a spokojnosti ľudí. Tu nie je samozrejmosť, že keď si opriete bicykel o múr a zamknete, že ho tam nájdete o pár minút neskôr.

Dúfam, že raz bude samozrejmosťou, že minimálne v hlavnom meste by mal byť aspoň jeden štandardný štadión, ktorý poteší primárne futbalové oko a sekundárne podporí kultúrne vyžitie ľudí. Dúfam, že raz bude samozrejmosťou, že toalety (i keď platené) sa v meste majú nachádzať. Dúfam, že raz bude samozrejmosťou, že sa k sebe budeme slušne správať a že mesto na čele s primátorom si bude vážiť svojich občanov.

PS: Dnes som namiesto koncertu navštívila akurát Kaufland v Petržalke, kde som s mamou kúpila chlieb a minerálku. Dnes večer som stretla po veľmi dlhom čase predavača, pokladníka, pána v stredných rokoch, ktorý človeku vyčaril úsmev na tvári. Zajtra sa koná koncert Viva Cinema, ktorý by som rada videla. Avšak znechutenie a najmä sklamanie ľudí už nič nevynahradí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obchodník a zberateľ informácií. Kto je Kočner

S Marianom Kočnerom sa spája viac ako desať káuz.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.

DOMOV

NAKA zadržala Mariana Kočnera, o väzbe sa ešte rozhodne

Príkaz vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.


Už ste čítali?