28. október v Plzni

Autor: Beáta Blaženiaková | 29.10.2010 o 17:46 | (upravené 7.11.2010 o 13:25) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1044x

V Českej republike je 28. október štátnym sviatkom. Ostatné tri roky som sa stala účastníkom akcií, ktoré sa v tento deň uskutočňujú v Plzni. Myslím, že Plzeňáci sa nemajú za čo hanbiť, naopak, môžu byť na seba hrdí.

Keď som do Plzne prišla, vôbec som netušila, že 28. október tu je štátnym sviatkom. Na Slovensku si "len" pripomíname vznik 1. Československej republiky a inak je to pre Slovákov bežný pracovný deň.

V Česku nie. Tento rok sa v Plzni uskutočnil 7. ročník Tradičného festivalu česko-slovenských dní, ktorý vyvrcholil práve vo štvrtok. Deň pred sviatkom sa po Plzni rozvešali vlajky a zástavy a dokonca i trolejbusy, autobusy a električky mali vpredu vlajočky (prvý májový týždeň to tu vyzerá obdobne pri príležitosti oslobodenia Plzne americkými vojskami v r. 1945, keď všade sú americko-české vlajky a konajú sa tu úžasné akcie pre verejnosť).

Tento rok sa tu konalo množstvo prezentácii Slovenska ako "malej veľkej krajiny", zavítal sem EKOTOPFILM, Plzeňáci mali možnosť si prezrieť tiež slovenské pamiatky zaradené do zoznamu UNESCO, vidieť slovenských majstrov ľudového umenia.

Deň pred sviatkom som vytiahla spolužiakov za Plzeň, keď som zistila, že tu v rámci festivalu vystúpi slovenská kapela Bara Bura pôvodom zo Žiliny. Pravdupovediac, nikdy predtým som o nich nepočula, ale v magazíne som sa dočítala, že pri ich hudbe nezostane jeden človek sedieť na stoličke a každého strhnú slovenskými ľudovými pesničkami, balkánskou, cigánskou, maďarskou či židovskou hudbou. Po koncerte, ktorý sa konal v Stodě, to môžem len potvrdiť. Husle, basa, bicie, harmonika a ľudia sa bavili celý večer. Ja i spolužiaci sme si to naozaj užili.

Minulý rok sme navštívili počas sviatku plzeňskú ZOO, pretože práve v tento deň je vstupné symbolických 28 korún či dokonca sú vstupy zadarmo. S istotou môžem konštatovať, že krajšiu zoologickú záhradu som ešte nevidela, než je tá v Plzni. Plán znovu navštíviť ZOO sme však po koncerte Bara Bura zmenili, keď sme sa rozhodli ísť si pozrieť znova ich vystúpenie v rámci vrcholiacich česko-slovenských dní v Plzni. Myslím, že opäť si získali ľudí svojim hudobným umením. Plzeňáci sa mohli potešiť tiež vystúpením slovenského tradičného ľudového súboru Vitáli Virtúzi, fujarou Martina Brxu či orchestrom ľudových nástrojov Slovneského rozhlasu Bratislava v spolupráci s Českým rozhlasom Praha.

Tradičným vyvrcholením osláv vzniku 1. Československej republiky je lampiónový sprievod z Námestia T. G. Masaryka, ktorého sa účastnia tisíce a tisíce ľudí. Predtým na námestí ešte zložia sľub strážnici Mestkej polície Plzeň a diváci sledujú slávnostné zhromaždenie pri príležitosti 92. výročia vzniku samostatného Československa. Ľudia sa následne presunuli na Námestie republiky, kde všetko zakončil krásny ohňostroj.

 

Slávnostné zhromaždenie na Nám. T.G. Masaryka Autor foto: Marie Osvaldová

Slávnostné zhromaždenie na Nám. T.G. Masaryka, autor foto: Marie Osvaldová

Lampiónový sprievod

Lampiónový sprievod, autor foto: Marie Osvaldová

Záverečný ohňostroj

Záverečný ohňostroj, autor foto: Marie Osvaldová

ZOO Plzeň

ZOO Plzeň, autor foto: Lucie Palíková

 

Nie raz sa ozvalo z davu - "je mi ľúto rozdelenia, stále sme však bratia", či "slovenčina mi veľmi chýba".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obchodník a zberateľ informácií. Kto je Kočner

S Marianom Kočnerom sa spája viac ako desať káuz.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.

DOMOV

NAKA zadržala Mariana Kočnera, o väzbe sa ešte rozhodne

Príkaz vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.


Už ste čítali?