Ste študent? Bez mojej pečiatky ním nie ste!!

Autor: Beáta Blaženiaková | 8.2.2011 o 21:36 | (upravené 10.2.2011 o 22:45) Karma článku: 19,75 | Prečítané:  14341x

Ľudia denno denne jazdia načierno. Neobťažujú sa, kúpiť si lístky. Koľko takých už takto "ušetrilo" na pokutu. Ja lístok mám. I tak pokutu dostanem.

Žiť v tejto krajine, mi občas príde ako fantazmagória. Toto slovo som ešte v živote nepoužila, ale tentoraz to sedí ako riť na šerbli - ako sa zvykne ľudovo hovoriť.

Niekto (a viem úplne presne kto - štát) ma trestá za to, že som si nevybrala žiadnu z našich top slovenských univerzít, ktoré sa pravidelne umiestňujú medzi najlepšími 500 univerzitami sveta.  Je mi to ľúto, ale dala som prednosť niečomu, čo som sama dobrovoľne chcela študovať. Baví ma to a na Slovensku to žiadna univerzita v ponuke (na moju smolu) nemá. Nešla som na vysokú školu len preto, že titul je akousi povinnou formálnou výbavou do života tejto spoločnosti a v konečnom dôsledku titul kvalitu a schopnosti človeka dopredu nezaručí, keďže vysokoškolský systém je už nejaký rok postavený na kvantite ako kvalite.

Študujem v Českej republike a v živote by som nezanevrela na Slovensko. Koho to však zaujíma. Ak chcem nejakú študentskú zľavu, potrebujem to každý rok doložiť asi na všetkých inštitúciách na Slovensku, aké si vie človek predstaviť.  Nevyužívam niečo na čo nemám nárok, ale ak som študent a mám možnosť, ako človek bez pravidelného príjmu, niečo ušetriť, tak si nárok na zľavu uplatním, hoci to stojí, klasicky, veľa času, energie a behania po meste.

Českej republike som študent jednej z univerzít. Viem to ja, moja univerzita a český systém. Že mi ale dá takú prácu presvedčiť o tom aj slovenské úrady, ma pred tromi rokmi ani len nenapadlo.

Ako prvý som musela presvedčiť miestny úrad v Petržalke. Presnejšie povedané, moja mama musela presvedčiť ich, že moja plzeňská univerzita je regulérnou univerzitou a to tak, že na Ministerstvo školstva poslala žiadosť o uznanie. Byrokracia. Ministerstvo školstva si všimlo, že existujú v ČR aj iné mestá s univerzitami ako Praha a Brno. Stačilo na to potvrdenie o návšteve školy a formulár.

Následne som potvrdila svoj status študenta aj zdravotnej poisťovni. Tiež jej stačilo potvrdenie o návšteve školy. Nasledovala slovenská banka, daňový úrad.

Naivne som si prvý raz myslela, že český ISIC mi platí aj na Slovensku. Vo svete platí, na Slovensku nie. Fajn. Doplatila som vo vlaku rozdiel medzi študentským a obyčajným lístkom. Tam sa začala moja cesta dokazovania každej inštitúcií na Slovensku, že študent som. A nie raz, ale každý rok. Železnice SR potrebujú vlastnú kartičku, aby uznali zľavu. Slovenská autobusová doprava potrebuje vlastnú kartičku, aby uznala študentskú zľavu. Do banky každý rok treba potvrdenie o návšteve školy, aby mi fungoval účet ako študentský.

Ešte aj daňovému úradu (!!!) stačí potvrdenie o návšteve školy, aby uznali, že som študent.

Som doma na dva týždne a potom mi opäť začne škola. Prvé, čo som spravila, bolo, že som si nakúpila lístky na mhd v Bratislave. Boli to zľavnené cestovné lístky a keďže som potrebovala veľa cestovať, stáli ma 7 eur (!!!).  Predplatný cestovný lístok si kupujem iba v lete, keď sa mi to oplatí, takže vtedy prinesiem aj na Dopravný podnik potvrdenie o návšteve školy.

V minulosti som si pozrela cestovný poriadok mhd v Bratislave a pochopila som to tak, že aj ako študent zahraničnej univerzity môžem používať zľavnené cestovné lístky, ak doložím, že ním som. Dnes som si ho znova pozrela už v upravenej verzii.

Takže som cestovala mhd. Fakt som si myslela, že nemám problém, ak sa ukáže revízor.....Bola to však naivita. Prišiel, ukázala som mu platný cestovný (zľavnený) lístok. Následne si vypýtal preukaz, že som študent. Vytiahla som svoju univerzitnú kartu s platnou validačnou známkou. Zle. On chce čipovú kartu. Hovorím, že nemám, ale mám pri sebe platné potvrdenie o návšteve školy. Zle. On chce čipovú kartu. (v tom momente som si ani nevšimla, že mi môj lístok nevrátil) ....Znova som zopakovala, že mám pri sebe platné potvrdenie o návšteve školy. Nestačí. Hm. Pokuta 50 eur. Prvá v živote. Prvý raz v živote som mala možnosť sa cítiť ako čierny pasažier. Kúpený lístok (bohužiaľ, "iba" v hodnote 25 centov), platné potvrdenie o návšteve školy, platná karta univerzity s validačnou známkou. Nič z toho revízora nepresvedčí, ak nemám čipovú kartu, že som študentom.

O tom, že som študent, som dokázala presvedčiť Sociálnu poisťovňu, zdravotnú poisťovňu, slovenské Ministerstvo školstva, Daňový úrad, Železnice SR, Slovak Lines, ale nie revízora v mhd. On potrebuje ďalšiu kartičku, lebo každý úrad v tejto republike verí len vlastnému razítku, bez ktorého študent nie som, i keď to prekliate potvrdenie o návšteve školy mám.

Takže dnes som sa prvý raz cítila ako "obyčajný" čierny pasažier, ktorý lístok nemá. Ešte k tomu som si v tej sekunde ani nevšimla, že mi môj lístok po kontrole nevrátil. Takže prípadný pokus o sťažnosť je dopredu odsúdený na neúspech. Zaskočilo ma to. Nikdy nechodím v Bratislave načierno. A i keď som mala aspoň "polovičný " lístok, tak pre dopravný podnik som šla bez lístku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obchodník a zberateľ informácií. Kto je Kočner

S Marianom Kočnerom sa spája viac ako desať káuz.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.

DOMOV

NAKA zadržala Mariana Kočnera, o väzbe sa ešte rozhodne

Príkaz vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.


Už ste čítali?