Výsledok návštevy na DPB - študentom len s pečiatkou (11. február)

Autor: Beáta Blaženiaková | 11.2.2011 o 7:40 | (upravené 11.2.2011 o 7:58) Karma článku: 10,25 | Prečítané:  2215x

Študentom len s pečiatkou. Taký je systém. Každé dvere potrebujú vlastné potvrdenie, každé dvere veria len vlastnej pečiatke.

Incident s revízorom sa mi prihodil v utorok 8. februára. Ak "obdržíte" pokutu a zaplatíte ju do piatich pracovných dní, zaplatíte "iba" 40 eur. Do tridsiatich pracovných dní to je za 50 eur.

Čo sa ale z pokuty nedozviete a nepovie vám to ani revízor, je fakt, že revízor má 48 hodín na to, kým doručí vypísané pokuty na Dopravný podnik. To som zistila ráno 9. februára.

Pani bola veľmi milá, hneď keď som jej povedala, že lístok som mala a mám aj potvrdenie o návševe školy, mi vysvetlila, že vždy treba mať aktívnu čipovú kartu, aj keď nemám predplatený cestovný lístok (ďalšie potvrdenie o návšteve školy). Oznámila mi, že ona o mojej pokute spomínaných 48 hodín nevie, pretože revízor tam ešte nebol a že v mojom prípade to nie je pokuta 40 eur (resp. 50 €), ale 5 eur, pretože som nemala pri sebe platný preukaz, ktorý uznáva DPB. Dodala, že revízor ma neinformoval správne.

Takže dnes, v piatok 11. februára, som sa znova zastavila na Dopravnom podniku a zaplatila 5 eur po doložení potvrdenia o návšteve školy a aktivácii čipovej karty.

Vyvstáva mi však otázka, prečo má revízor 48 hodín, kým doručí pokuty na DPB, pretože človek nevie, či spomínaných prvých päť pracovných dní sa počíta od chvíle doručenia pokút na DPB alebo sa počítajú odo dňa, keď mu vystavia pokutu.  Ja som človek, ktorý sa riadi záväzne tým, čo má na papieri (teda dátum 8. február). Avšak i keď som chcela pokutu čo najskôr zaplatiť, nemohla som. Preto človek musí chodiť zbytočne na dva razy.

Doteraz som nikdy nemala žiadny problém s revízormi, dokonca som ani nevidela žiadny incident v MHD u niekoho iného, čo asi patrím k menšine, pretože veľký počet ľudí už podobné problémy videlo alebo zažilo na vlastnej koži.

Revízor ma teda neinformoval správne. Neviem, či ma vôbec nepočúval alebo bol neznalý, keď som mu hovorila, že mám potvrdenie o návšteve školy a napriek tomu mi chcel "napariť" plnú pokutu.

Dokonca je vcelku zvláštne, že revízor si vypíše pokutu na vlastný blok papiera a teda človek nevie, čo tam píše a že osoba, ktorá dostane pokutu, dostane iný papier s pokynmi (kam ísť zaplatiť a číslo udelenej pokuty).

Ťažko povedať, čo všetko mi táto skúsenosť dala. Asi to, že nech mám pečiatok a potvrdení koľko chcem, vždy budem potrebovať "tú ich správnu a jedinečnú", ktorú udelí každá jedna inštitúcia alebo prevádzkovateľ služieb nezávisle od ostatných. Je to únavné, byrokratické, zbytočné, ale s tým máme skúsenosti všetci. Chovanie revízora bolo vskutku nepríjemné a i keď na jednej strane chápem, s akými typmi ľudí sa vo svojej práci stretáva, ale byť nepríjemný od začiatku nie je nutné, ak mu na to druhá strana nedala dôvod. Mojou chybou bolo, že som sa osobne nespýtala na pobočke, ale na druhú stranu už sa mi, napríklad, stalo aj to, že na dvoch pobočkách tej istej banky mi na tú istú otázku odpovedali rozdielne. Takže do budúcna budem čítať a pýtať sa. Ale verím tomu, že podobnú skúsenosť už mať nebudem.

 

PS: v predošlom článku som sa v úvode vyjadrila ironicky o slovenských univerzitách. Nemyslela som to v zmysle kvality, ale v zmysle "občan SR na zahraničnej univerzite vo vzťahu k slovenským inštitúciám".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Kvalita médií a dezinformácie na Slovensku

V akom stave sú slovenské médiá. Sledujte diskusiu naživo.

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie (píše Ivan Mikloš)

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

ŠPORT

Hamšík zrejme pôjde do Číny: Chcel by som skúsiť niečo nové

Som sklamaný, že nám opäť titul ušiel, uviedol Marek Hamšík.


Už ste čítali?