Depresívna Markíza

Autor: Beáta Blaženiaková | 27.7.2011 o 22:11 | (upravené 28.7.2011 o 1:28) Karma článku: 20,98 | Prečítané:  15710x

Dnešným dňom som sa pevne rozhodla, že spravodajstvo Markízy prestanem sledovať, pretože inak upadnem do trvalej depresie. Myslím, že podľa prieskumov patrí k najsledovanejším, čomu sa po tak dlhom čase tiež začínam čudovať, hlavne pre tú kvalitu.

Človek, ktorý zbežne sleduje televíziu, si musel všimnúť, akú štruktúru vysielania majú jednotlivé slovenské televízie.

Jojka ma dostáva, keď v nedeľu na obed je schopná vysielať násilné a akčné filmy, keď je veľa detí pri televízii. Nie raz sa stane, je to skôr pravidelnosť, že do obeda zvyknú vysielať kriminálne seriály a filmy. Budiš, chcú sa zamerať na nejakú skupiny divákov a nijak nepopieram, že občas si nejaký pozriem, ak mám to šťastie, že ho práve nereprízujú po tisíci raz.

Ale späť k Markíze. Je už relatívne dávno známe, že jej vysielanie je plné emócií, kde sa zamerali na city diváka a snažia sa využiť častokrát ťažké osudy ľudí, aby si diváci pri televízii vyžmýkali vreckovky. Časom som získala odpor k týmto reláciám, nie preto, že nedokážem byť empatická a vedomá si, že, oproti iným, mám obrovské šťastie, ale nepáči sa mi vedomie, ako televízia ryžuje na nešťastí iných a hrotenie situácie, keď divák sa má topiť v slzách.


O reláciách typu Farma a WipeOut škoda hovoriť. Hoci WipeOut-u som na začiatku chcela dať šancu, pretože ako decko som na nejakej českej televízii sledovala obdobnú súťaž z Japonska a bolo to zaujímavé. Pri druhom vysielaní mi bolo jasné, že sledovať dve súťažné disciplíny dokola a múdre výroky Jany Minárikovej, nebude moja šálka kávy a ani sa na tom nezabavím.

A teraz k spravodajstvu. Markízácke spravodajstvo sa prezentuje ako vysoko profesionálne. Nie som odborník na žurnalistiku a spravodajstvo, ale i tak mi začalo postupom času vadiť, že od začiatku do konca Televíznych novín, sa človek dozvie iba to, že v tejto republike evidentne žijú len vrahovia, mafiáni, násilníci, zlodeji - ak k nim počítame aj politikov. Z jednotlivých príspevkov sa dozvieme častokrát hlavne to, aké pocity mali svedkovia, ktorí videli udalosť, alebo že vlastne nič nevideli, ale aspoň to dáme do spravodajského príspevku. Dôležité je tiež dostatočne dlho ukázať človeka, ktorý pred pár chvíľami pri nejakej tragédii prišiel o svoju blízku osobu a to posledné, po čom taký človek túži, je kamera a mikrofón pod nosom a otázky redaktora, ktorý potrebuje, aby človek tú tragédiu znova prežíval, keď ju vyrozpráva, hoci sekudnu pred ním nám veliteľ zásahu, policajt či iný člen zasahujúcich zložiek už povedal, čo sa udialo.

Oceňujem vysielanie tlačoviek naživo, pretože potom človek aj reálne vidí, ako neobjektívne dokážu do spravodajstva zostrihať celú tlačovku, kde do popredia kladú hlavne negatívne informácie, ktoré nás majú podrážiť, dvihnúť nám tlak a dostatočne znechutiť.

Dnešné spravodajstvo o 19,00 nebolo výnimkou. Od začiatku do konca len nehody, politika, korupcia, vraždy, násilie. Ešte špeciálny príspevok o tom, ako počasie vplýva na násilné trestné činy.

Ja netvrdím, že to nie sú podstatné informácie. Ja tvrdím, že cieľom spravodajstva je však informovať objektívne aj o negatívnych udalostiach. Ale aby divák bol neustále a cielene atakovaný negatívnymi správami tak vytrvalo a dlhodobo ako je to v spravodajstve Markízy, to už je i na mňa priveľa.

Od ideálnej spoločnosti máme ďaleko a tragédie sa, bohužiaľ, stávajú. Ale Markíza by sa mala zamyslieť nad pojmami ako je - profesionalita, objektívnosť, ucelenosť informácií a hlavne vecnosť. Nech divák je informovaný o najdôležitejších udalostiach, ale nie spôsobom, akým to vnucuje markizácke spravodajstvo a celková štruktúra tejto televízie. Divák nie je špongia, ktorú treba nechať nasiaknuť a potom vyžmýkať do poslednej kvapôčky. Divák je tiež len človek, ktorý má určite aj svoje problémy.

Takže od zajtrajšieho dňa nemám záujem o takéto správy. Máme dosť iných zdrojov informácií.

 

PS: o tom, ako Markíza už dlhší čas na konci filmov nedáva záverečné titulky a tým tiež zabíja dojem z filmu, ak už nejaký kvalitnejší film sporadicky odvysiela - o tom radšej pomlčím. Že zvolili štýl vysielania, keď medzi jednotlivými programami nie sú reklamy, ale radšej ešte viac rozdrobia reklamnými pauzami seriál, film, to už ostáva rozum stáť. Markízu som v prvej dekáde vysielania mala obľúbenú, ale posledné roky dokazujú, že tie časy sú nenávratne preč. TV Doma škoda rozoberať. O nej som článok písala ešte predtým, než spustila vysielanie a po dvoch rokoch konštatujem, že presne splnila moje očakávania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie (píše Ivan Mikloš)

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

ŠPORT

Hamšík zrejme pôjde do Číny: Chcel by som skúsiť niečo nové

Som sklamaný, že nám opäť titul ušiel, uviedol Marek Hamšík.


Už ste čítali?