"Když skočíš, tak já taky"...aneb koalícia chce "povaliť" vládu

Autor: Beáta Blaženiaková | 11.9.2011 o 20:53 | (upravené 11.9.2011 o 22:01) Karma článku: 13,57 | Prečítané:  1071x

Sú chvíle, keď človeku ostane rozum stáť a zamyslí sa, či je chyba v ňom, alebo v médiách a politikoch, ktorí boli demokraticky zvolení. Ja osobne sa rozhodujem na základe faktov a ak niečo skutočne neznesiem, tak je to ich vydieranie, zastrašovanie a klamstvá.

Je to na Slovensku bežná prax, že v momente, keď politikom dôjdu argumenty (ak aj nejaké použili), tak príde na rad zastrašovanie a vydieranie. Mafiánske praktiky nie sú cudzie ani politikom, čo poviete.

Ja preto už neviem, ako inak to nazvať, čo spustila táto koalícia. Tá sa rozhodla, že ak sa neschváli euroval (alias EFSF, ESFM a kopec iných hlúpych označení, ktoré sú eufemizmom pre bezuzdné zadlžovanie sa), tak nemá zmysel, aby táto vláda pokračovala. Ja tvrdím, že SDKÚ-DS, KDH a Most sa rozhodli "povaliť" súčasnú vládu - prakticky sami seba. Je paradoxom, že vynechám SaS, pretože táto strana ako jediná vyhlásila, že ak by euroval (ne)prešiel, nie je to dôvod na vystúpenie z vlády, veď sa nejedná o porušenie programového vyhlásenia vlády. Nuž, ostatné strany sa rozhodli, že najlepšou obranou je útok.

Paradoxne, vštetci si vždy mysleli, že to bude zásluha Matoviča, ak vláda padne. Irónia osudu, nie? Tí, čo vždy ukazovali na neho, budú teraz tí zodpovední. Trafené husy zagágali.

Tento smutný cirkus mi pripomína Titanic, ktorý nedávno vysielala Jojka. "Když skočíš, tak já taky." Pamätáte?

Od roku 2004, resp. 2008 sme sa tak výrazne integrovali do Európskej únie (eurozóny), že ak skočí Grécko, skočíme všetci s ním. A všetci dobre vieme, ako rýchlo sa Titanic potopil. Tak rýchlo sa potápa Grécko a nám slovenskí politici radia skočiť za ním. Aby som bola presná, od piatku (8.9.2011) sa argumentácia, prečo pomôcť Grécku a naše peniaze ďalším štátom a súkromným bankám, zmenila na sprosté vydieranie.

"Ako to budeme v Bruseli vysvetľovať...." No katastrofa. Politikov trápi, že nebudú vedieť vysvetliť, že sme v tak zásadnej veci slepo neposlúchali. Že to nebudú vedieť obhájiť pred voličmi, to ani jeden už nespomenie. Mimochodom, pamätné sú výroky premiérky, ktorá tak obhajovala zamietnutie prvej pôžičky Grécku, pretože si nevedela predstaviť, ako to obháji pred voličmi. A to sa jednalo o "smiešnych" niekoľkosto miliónov eur. Dnes, keď sa jedná o výšku jedného ročného slovenského rozpočtu, tak tu už argumenty netreba. Tu sa jedná o to, "ako to vysvetlia v Bruseli".

Oni nás tak radi opíjajú rožkami. Existencia eura. Faktom však zostáva, že politici ani len netušia, čo sa stane, ak sa začne bezuzdne požičiavať štátom a bankám. Finančné trhy neveria európskym politikom, tak prečo by mali veriť tomu, že zadlžovanie sa môže pomôcť, keď história nás presvedčila, že hriechy minulosti nás vždy dostihnú.

Ako už viac ľudí podotklo, tak nič z tohto nebolo v programovom vyhlásení vlády a jedine SaS zostala pri svojom názore a sľube spred volieb. Môžeme im vytknúť všeličo, ale toto je prvý raz, kedy politický subjekt nezmenil po voľbách názor. A ani nezmenia. Takže nie SaS, ale zvyšok koalície sa rozhodol, že povalí vládu a nebudú hľadieť na dôsledky svojich rozhodnutí.

Nikto z nás, občanov, im nedal mandát, aby v tejto záležitosti rozhodli bez nášho súhlasu. Napríklad v referende. Podľa mňa to je existenčná otázka, ku ktorej by sa mali vyjadriť ľudia. Referedum však, samozrejme, nevyhlásia.  Ale musia si byť vedomí toho, že nielen my, ale i oni budú znášať dôsledky svojich rozhodnutí a v istom momente Slovákom dôjde trpezlivosť. Od Nežnej revolúcie a osemnásť rokov od osamostatnenia šetríme, aby bolo lepšie. Po Ficovi znova musíme šetriť, aby bolo lepšie. A táto vláda chce spraviť všetko pre to, aby sme šetrili ďalej na sebe ale nie pre seba a ďalšie generácie, ale pre iných, ktorí v tejto krajine ani nežijú, ale svojich platov a dôchodkov sa nevzdajú.

SDKÚ-DS, KDH a Most porušili všetky princípy demokracie, keď nám nedávajú možnosť si vybrať, či chceme skočiť spolu s nimi. Nech sú si tieto strany vedomé, že nie SaS, ale ony idú "povaliť" vládu, keď sa nevedia zmieriť s faktom, že niekto využil demokratické právo rozhodnúť sa slobodne. V tejto chvíli zmazali rozdiel medzi sebou a SMER-om.

 

PS: asi nemusím vysvetľovať, prečo používam slovo "povaliť". A verím tomu, že SaS nezahlasuje za eurokorytá. Či sme túto stranu volili alebo nie, nutno uznať, že to bude prvý raz, čo pamätám, keď niektorí z politikov sľub dodržia bez ohľadu na politické tlaky.

Úprimne, je mi jedno, ktorá z našich strán euroval zablokuje, hlavne aby zvíťazil aspoň raz zdravý rozum. SMER nepočítam, lebo keby hájil záujmy eurozóny, eura a keby chcel skutočne zaliezť do zadku Nemecka, tak by alibisticky nepodmienil svoje hlasovanie nutnosti, aby bola koalícia jednotná.

Ja si ešte veľmi dobre pamätám, ako nás Európska komisia pravidelne mala pod drobnohľadom, či dodržiavame trojpercentný deficit. Tých pravidiel a podmienok bolo toľko, že sme museli robiť veľa zmien. Vstupom do EÚ a eurozóny sme prijali výhody a i možnosť rizík. Avšak Lisabonská zmluva je porušovaná, ECB porušuje pravidlá. Krajiny eurozóny dávno pred krízou prekračovali hranicu 3% deficitu. Tak mi povedzte, prečo my máme dať peniaze niekomu, kto nie je schopný dodržiavať ani základné dokumenty Európskej únie. Doteraz nikto nebol za prvú vlnu hospodárskej krízy potrestaný. Tá kríza sa nespôsobila sama. To neboli prírodné katastrofy. To bola séria ľudských chýb. A ja mám vážne pochybnosti, či sa to všetko neopakuje znova.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie (píše Ivan Mikloš)

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

ŠPORT

Hamšík zrejme pôjde do Číny: Chcel by som skúsiť niečo nové

Som sklamaný, že nám opäť titul ušiel, uviedol Marek Hamšík.


Už ste čítali?